Sunday, May 16, 2010

Vitamíny v péči o pleť 1. Vitamín A


Vitamín A vyživuje pokožku, působí protizánětlivě, chrání buňečnou membránu a další struktury v buňce před poškozením od volných radikálů a tímto způsobem chrání kůži, což je důležité při opalování a tam je také hojně využíván. Tento vitamín hraje také klíčovou roli pro zdravé oči, při tvorbě nové kůže a sliznic. Vitamín A se přirozeně vyskytuje v játrech, rybím oleji a ve vaječném žloutku. Denně je doporučeno 2500-5000IE vitamínu A, při velmi vysokých dávkách už játra nedokážou vitamín A vstřebávat a ten se rozšíří po celém těle a způsobuje ztrátu vlasů, bolesti hlavy, únavu a celkově špatné pocity.

Vitamín a je znám ve dvou formách a to buď jako vitamín A, nebo betakaroten, což je provitamín, který se na vitamín a přemění až v momentě, kdy ho tělo potřebuje.

Vitamín A může být vstřebáván pokožkou, používá se v přípravcích pro suchou, stárnoucí pokožku, také k léčbě akné, ekzémů a lupénky. Vitamín A zvyšuje krevní tok, stimuluje pokožku a chrání ji proti spálení. Tento vitamín se používá také v krémech proti vráskám a jizvám, pomáhá zjemnit jejich vzhled, protože se stará o tvorbu kolagenu, který je právě pro pevnou a pružnou pokožku velmi důležitý.

No comments:

Post a Comment